DIETA SOKOWA

Dieta sokowa - na czym polega i dla kogo jest polecana?

Dieta sokowa jest dietą przede wszystkim zalecaną wśród osób, które zamierzają się odchudzać. Ponadto, jeśli ktoś jest zainteresowany oczyszczeniem organizmu i przywracaniem równowagi w jego obrębie, to również ten typ diety powinien wzbudzić jego zainteresowanie. Po oczyszczeniu organizmu z substancji toksycznych można będzie poczuć się lżej, a także odzyskać energię. Kuracja sokowa bazuje na regularnym spożywaniu soków ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw. Każdy taki sok – posiłek, jaki obejmuje dieta sokowa przyjmowany powinien być od 5 do 6 razy na dobę. Kiedy realizowany jest detoks sokowy należy zawsze rozpoczynać dzień od wypicia wody z wyciśniętym sokiem z cytryny. Na śniadanie należy dobierać soki owocowe, na obiad i kolację – soki warzywne. Eksperci żywieniowi podkreślają również, że taka dieta oczyszczająca domaga się wypijania dużej ilości wody mineralnej. Soki można wzbogacić ziołami oraz przyprawami. Wskazana dieta oczyszczajaca może być także wspomagana przez wypijanie zielonej herbaty albo ziołowych naparów. W chwili, gdy zakończy się kurację sokową, można wdrażać do codziennego jadłospisu dania lekkostrawne. 

DIETA SOKOWA

Dieta sokowa - zasady

Popularny aktualnie detox sokowy to dieta niepełnowartościowa, co oznacza, że nie dostarcza do organizmu właściwej ilości tłuszczy, węglowodanów i białka. Dlatego taka dieta nie powinna być stosowana zbyt długo. Dietetycy kliniczni zalecają, żeby okres ten trwał od 5 do 7 dni maksymalnie.

dieta sokowa

Grupy, które nie mogą stosować diety sokowej to: 

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • dzieci i młodzież,
 • seniorzy,
 • osoby aktywne fizycznie,
 • osoby przewlekle chore. 

Tym, co przekonuje natomiast pozostałe osoby do diety sokowej jest fakt, że aby ją stosować, nie trzeba tak naprawdę specjalnie się przygotowywać. Wystarczy zaopatrzyć się w sokowirówkę albo wyciskarkę oraz kupować wyłącznie świeże warzywa i owoce. Taka dieta oczyszczająca jelita jest bardzo bogata w błonnik, przyspieszający metabolizm. Ponadto ma w sobie wiele witamin i minerałów, korzystnie wpływających na pracę układu immunologicznego oraz poprawiającego stan skóry. 

Główna zasada diety sokowej to zastąpienie zwykłych posiłków o konsystencji stałej posiłkami płynnymi. Poza sokami owocowymi i warzywnymi można także wypijać koktajle oraz zupy krem. Opierająca się na roślinach dieta oczyszczająca organizm nie ma więcej niż 1000 kalorii dziennie. Taka niska kaloryczność sprawdza się podczas odchudzania, a równocześnie ma wysoką wartość odżywczą. Eksperci od żywienia wyczulają na to, że konkretne kolory owoców i warzyw odpowiadają za różne funkcje. Zielone produkty są bogate w korzystny dla ciała chlorofil, pomarańczowe stanowią źródło beta – karotenu odpowiadającego zwłaszcza za produkcję kolagenu, a czerwone – likopenu, silnego przeciwutleniacza. Dietetycy kliniczni wskazują na to, że warto przygotowywać koktajle  z całości warzyw i owoców, zapewniające znacznie więcej błonnika pokarmowego w porównaniu z sokami. 

DIETA SOKOWA

Dieta sokowa - co jeść, a czego unikać?

Dieta sokowa oczyszcza wątrobę z toksyn, co odpowiada za to, jak funkcjonuje później organizm i przekłada się na lepsze odżywianie. W związku z tym, soki należy pić regularnie, co 2 albo co 3 godziny. Ostatni sok najlepiej wypijać mniej więcej 3 godziny przed pójściem spać. Owocowo – warzywne napoje należy pić powoli i małymi łyczkami, co sprawi, że organizm będzie lepiej przyswajać składniki odżywcze. Cały czas można też pić wodę.

DIETA SOKOWA

Zalety diety sokowej

Każda, właściwie poprowadzona kuracja sokowa zapewnia bardzo dobre rezultaty, w przypadku gdy chodzi o odchudzanie oraz o detoksykację organizmu. Jeśli ktoś nie jest pewien, czy na własną rękę zastosuje ją w sposób właściwy, to może zdecydować się na  catering dietetyczny obejmujący sokowy detox, ponieważ wtedy zyskuje pewność, że dieta będzie całkowicie dopasowana do jego stanu zdrowia, zapotrzebowania kalorycznego oraz do  oczekiwań pod względem smaku. Dietetyk wyczuli na pewno też zainteresowaną osobę, że dieta detoks sokowy wymaga odpowiedniego przygotowania do kuracji oraz stopniowego wdrażania pokarmów stałych. Można więc decydować się na catering sokowy i następnie kontynuować go w poszerzeniu o inne posiłki. Zdrowe, pełnowartościowe soki sprawią, że sokowy catering stanie się wręcz przyjemnością. Na pewno nie będzie odczuwalo się głodu. 

dieta oczyszczająca organizm
post sokowy

Każda, rozsądnie poprowadzona dieta sokowa oczyszczająca nie wyklucza również przekąsek. Podczas trudnego do zwalczenia głodu można sobie pozwolić na:

 • jabłko, 
 • ogórek,
 • marchewkę,
 • kilka łodyg selera naciowego, 
 • połowę awokado, 
 • kilka sztuk orzechów, 
 • małą sałatkę z liściastych warzyw. 

Na pewno zaś, stosując post sokowy trzeba zrezygnować z: 

 • pokarmów mających stałą konsystencję,
 • kawy,
 • mocnej herbaty,
 • cukru,
 • alkoholu,
 • papierosów. 

To w końcu dieta oczyszczająca z toksyn, a więc produkty, które je wyzwalają są zakazane.

DIETA SOKOWA

Dieta sokowa - czy jest zdrowa?

Decydując się na rozwiązanie takie jak najlepsza dieta sokowa można spodziewać się oczyszczenia organizmu na bardzo wysokim poziomie. Taka dieta pudełkowa jest zdrowym i smacznym rozwiązaniem. Trzeba jednak być wyczulonym na to, aby nie stosować jej zbyt długo, ponieważ może doprowadzić do niedożywienia. Decydując się na detox sokowy catering warto być pewnym, że ze strony zdrowotnej nie ma żadnych przeciwwskazań do jego zastosowania. Taka dieta pudełkowa oczyszczająca zostanie wprowadzona rozsądnie i kiedy będzie wykonana zgodnie z zasadami, to okaże się bardzo korzystna dla organizmu. Mając dodatkowo kody rabatowe na catering zyskuje się finansowo. 

Treść opracowana przy współpracy z dietetykiem klinicznym. 

dieta sokowa oczyszczająca