Co jeść, żeby przytyć?

Długo utrzymująca się niedowaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jest równie niebezpieczna jak otyłość. Dlatego w sieci coraz częściej spotyka się zapytania typu – dlaczego nie mogę przytyć, mam niedwage, co robić? Nasi eksperci mają wiele rad dla tych, którzy borykają się z tym problemem. 

co jeść by przytyć

Co jeść, aby przytyć?

Dieta na przytycie musi opierać się na zdrowych produktach. Trzeba pamiętać również o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Jeżeli zastanawiasz się, jak jeść, aby przytyć, dostosuj się do poniższych wskazówek. 

 • Jedz 5-6 niedużych posiłków dziennie, w odstępach co 2-3 godziny. 
 • Jedz powoli, bez pośpiechu.
 • Ustal stałe pory, w których będziesz spożywać posiłki.
 • Śniadanie jedz do godziny po przebudzeniu, a kolację 2 godziny przed snem. 
 • Zadbaj o to, aby pierwsze i drugie śniadanie były energetyczne. 
 • Podwieczorek i kolacja muszą być lekkostrawne i niezbyt kaloryczne.
 • Produkty, z których będziesz przygotowywać posiłki powinny zawierać dużą ilość białka, tłuszczu oraz węglowodanów. 
 • Wybieraj produkty z pełnowartościowym białkiem.
 • Odpocznij po każdym posiłku.
 • Zadbaj nie tylko o zdrową dietę, ale i regularną aktywność fizyczną. 

Samodzielne komponowanie jadłospisu bywa dla wielu osób dość kłopotliwe. Niektórzy nie wiedzą, jakie produkty wybierać, z czym je łączyć, ile kalorii, żeby przytyć itd. Dlatego warto wybrać catering dietetyczny. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowej wagi. 

dieta by przytyć

Ile jeść i jak powinna wyglądać dieta, żeby przytyć?

Dieta na przytycie nie wiąże się z deficytem, jak to jest w przypadku odchudzania, a z nadwyżką. By ustalić, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne, trzeba posłużyć się specjalnym kalkulatorem. Do osiągniętego w ten sposób wyniku, należy dodać jeszcze odpowiednią porcję kalorii. W ten sposób uzyska się wartość kaloryczną diety, która pozwoli przytyć. 

I wcale nie chodzi tu o szybkie przybieranie na wadze, czy jedzenie wysokokalorycznych, niezdrowych dań, tylko dla uzyskania oczekiwanej wagi. Dieta musi być przede wszystkim zdrowa. Osobom, które pytają, jak przytyć 10 kg, nasi eksperci podpowiadają. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Szybkie tycie może prowadzić do spowolnienia metabolizmu, nudności, biegunki, a także rozstępów na skórze. 

W związku z powyższym, nadwyżkę należy wprowadzać stopniowo i najlepiej pod kontrolą specjalisty, czyli dietetyka. 

węglowodany

Co jesc, aby przytyć na wadze?

Przybranie na wadze jest możliwe, dzięki odpowiedniej diecie. Należy zadbać o właściwe proporcje makroskładników. Ich rozkład powinien wyglądać następująco:

 • białko – 19-24%
 • węglowodany – 45-50%
 • tłuszcze – 30-35%

Zdrowa dieta na przytycie może wyglądać bardzo różnie, ale warto, aby w codziennym jadłospisie znalazły się następujące produkty: banany, winogrona, mango, suszone owoce, orzechy oraz nasiona, ryby morskie, oleje roślinne, awokado, jaja oraz pełnotłusty nabiał. Są nie tylko zdrowe, ale i kaloryczne. 

co jeść by nie przytyć za dużo

Co jeść, żeby nie przytyć za dużo?

Osoby, które cierpią z powodu niedowagi, wcale nie zamierzają jeść tyle i w taki sposób, by później borykać się z problemem otyłości. Zatem pytają, co jeść, by przytyć, ale nie za dużo. Z jakich produktów zrezygnować, a po które sięgać, aby tyć, ale zdrowo. Wiadomo już, jak się odżywiać, czyli jakie produkty wybierać. W takim razie co wykluczyć z diety?

Jedzenie fast foodów i słodyczy może przyczyni się do osiągnięcia celu, a więc wzrostu wagi. Jednak nie spowoduje, że osoba, która przytyła, będzie jednocześnie cieszyła się dobrym zdrowiem. Dlatego należy wyeliminować fast foody, słodycze, kawę i napoje kofeinowe, a nawet produkty typu light. Będąc na diecie nie wolno palić tytoniu, ani też pić słodkich napojów gazowanych.

Stosując powyższe zasady i mając na uwadze wspomniane wskazówki, można zadbać o zdrowy wzrost wagi, a nawet utrzymać ją na odpowiednim poziomie. Gotowa dieta pudełkowa to doskonały sposób na poprawę stanu zdrowia, figury i samopoczucia. 

Jeżeli chcesz tyć zdrowo i bezpiecznie, rozejrzyj się za cateringiem. Możesz też skonsultować swój problem z dietetykiem. 

admin

admin

Leave a Reply