Koenzym Q10 – właściwości, źródła, konsekwencje niedoboru

Koenzym Q10 to naturalnie występująca substancja, obecna we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Co za tym idzie, jest niezwykle ważna dla organizmu. Przede wszystkim odpowiada za produkcję energii i jednocześnie wspomaga funkcjonowanie komórek. Poziom CoQ10 spada wraz z wiekiem, dlatego ważne jest, by regularnie uzupełniać ten niedobór. 

źródła koenzymu q10

Koenzym Q10 – właściwości i źródła

CoQ10 wspiera zdrowie serca, ponieważ substancja ta jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego. Odpowiada za produkcję energii, a w przypadku pracy serca, jest to akurat niezwykle ważne. Niejednokrotnie udowodniono, że koenzym Q10 pomaga osobom obarczonym takimi dolegliwościami jak niewydolność serca oraz nieprawidłowe ciśnienie krwi. 

Koenzym Q10 wykazuje się działaniem antyoksydacyjnym. Skutecznie chroni komórki przed stresem oksydacyjnym oraz ich uszkodzeniem na skutek wolnych rodników. Pomaga utrzymać skórę w zdrowym stanie. Zabezpiecza ją przed szybkim starzeniem się, a co za tym idzie, przed nadmiernym powstawaniem zmarszczek. Dba o lepszą elastyczność skóry i atrakcyjny jej wygląd. 

Ubichinon wspomaga leczenie migren, a przede wszystkim redukuje ich częstotliwość i nasilenia. Jest to spowodowane poprawą funkcji mitochondriów w komórkach nerwowych. Koenzym Q10 wspiera wydolność fizyczną. Dotyczy to przede wszystkim osób ciężko pracujących fizycznie, a także intensywnie uprawiających sporty. 

Ponadto zaobserwowano, że CoQ10 skutecznie chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Ma korzystny wpływ na zdrowie osób, które cierpią na choroby neurodegeneracyjne – Parkinson, Alzheimer. 

Koenzym Q10 można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Należy szukać go w mięsie, szczególnie wątróbce i sercach. Celem uzupełnienia niedoboru tej ważnej substancji, trzeba jeść ryby, głównie łososia, makrelę, sardynki. CoQ10 znajduje się w olejach roślinnych, orzechach i nasionach (orzeszkach ziemnych, sezamie). Zawierają go także niektóre warzywa, dokładnie szpinak i brokuł. 

Spożywanie powyżej wymienionych produktów to niejedyny sposób na uzupełnianie niedoboru tej cennej substancji. Można to robić również poprzez suplementację. Suplement w kapsułkach to wygoda i pewność, że koenzym Q10 zostanie przyswojony w oczekiwanej dawce i każdego dnia w tej samej porcji. 

niedobór koenzymu q10

Konsekwencje niedoboru koenzymu Q10

Niedobór koenzymu Q10 ma negatywny wpływ na organizm. Może prowadzić do szeregu dolegliwości i znacznego pogorszenia samopoczucia. Najczęściej dostrzega się nadmierne zmęczenie i osłabienie mięśni. Jest to spowodowane zmniejszoną produkcją energii. U wielu osób objawia się on pierwszymi oznakami starzenia, jak na przykład zmarszczkami oraz innymi zmianami skórnymi. 

Pozostałe objawy niedoboru koenzymu Q10 to problemy sercowo-naczyniowe. Serce ze wszystkich narządów w organizmie najbardziej potrzebuje energii. Nieodpowiednia ilość CoQ10 może zatem wywoływać zaburzenia pracy serca, w tym nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca albo nawet choroby układu krążenia. 

Obniżony poziom koenzymu Q10 powoduje infekcje, a nierzadko jest także przyczyną niektórych schorzeń przewlekłych, jak cukrzyca, zaburzenia układu krążenia, czy nawet osłabienie wzroku. Może też wywołać problemy metaboliczne. Dlatego dbanie o właściwy poziom CoQ10 jest niezwykle ważne ze względów zdrowotnych. 

koenzym q10 efekty

Koenzym Q10 Efekty

Prawidłowa suplementacja koenzymu Q10 dodaje energii, pobudza aktywność psychiczną i poprawia zdolność wysiłku intelektualnego, a także wspiera organizm w okresach rekonwalescencji. Jest to sposób na wzrost energii przy długotrwałym wysiłku fizycznym. Regularne stosowanie suplementu i dbanie o właściwy poziom CoQ10 zapobiega zmęczeniu, poprawia jakość życia osób z chorobami serca, a co za tym idzie, redukuje ilość bólów serca. 

Dobrze wybrany, naturalny koenzym Q10 zapewnia szereg korzyści dla organizmu, w tym dla wszystkich jego komórek. Stosowanie preparatu zgodne z zaleceniami lekarza może znacznie poprawić samopoczucie i zdrowie. Warto zatem mieć poziom ubichinonu pod stałą kontrolą i na bieżąco uzupełniać niedobór. 

admin

admin

Leave a Reply